استرس گرمایی در طیور

مقدمه

اغلب روشهای تولید طیور ، شامل پرورش تعداد زیادی پرنده در سالنهایی با محیط کنترل شده میباشند . تحت نظارت مزرعه داران ، تمامی نیازهای پرنده و همچنین محافظت از پرنده در برابر آب و هوا در جهت دستیابی به آسایش و رفاه پرندگان تحت پرورش فراهم میشود .

به هرحال ، تعدادی از فاکتورهای تولیدات طیور در خلال سالهای 1990 تا 2000 میلادی و پس از آن تغییر یافته است . پرندگان ، واجد ویژگیهای ژنتیکی مختلفی هستند . آنها محصولات بیشتری را نسبت به گذشته تولید نموده و پاسخهای متفاوتی را به درمان و تغذیه می دهند .در روزهای گرم تابستان ، دمای بیرونی سالنها ممکن است به 38 درجه سانتی گراد ( 100 درجه فارنهایت ) نیز برسد .

این در حالیست که دمای بالا ، تاثیرات زیادی را بر راندمان تولید طیور صنعتی خواهد گذاشت . زمانیکه این گرما با رطوبت بالا همراه شود ، میتواند وضعیتی بحرانی را ایجاد نماید .

پس این نیاز وجود دارد که مدیریت طیور و همچنین تجهیزات مورد استفاده در هوای گرم در جهت به حداقل رسانی تاثیرات استرس گرمایی مورد بازبینی مجدد قرار بگیرد . استرس گرمایی تنها سبب رنجش و مرگ پرندگان نمی شود ، بلکه میتواند سبب کاهش یا توقف تولید شده و از این رو در بهره وری اقتصادی ، تاثیرگذار باشد .

 

استرس گرمایی چیست ؟

درصورتیکه پرندگان به سختی توانایی ایجاد یک تعادل ، میان دمای تولیدی بدن و از دست دادن دمای بدن را داشته باشند ، دچار استرس گرمایی شده اند . این نوع استرس در تمامی سنین و پرندگان دیده شده است .

به جدول شماره یک توجه نمائید . در منطقه دمای خنثی ، پرندگان با استفاده از فعالیتها و رفتارهای عادی خود قادر به از دست دادن دما تحت یک حالت کنترل شده میباشند . در این حالت ، استرس گرمایی وجود ندارد و دمای بدن ، ثابت خواهد ماند . زمانیکه شرایط از محدوده به اصطلاح (( بالاتر از دمای حیاتی )) فراتر می رود ، پرندگان بایستی با استفاده از عمل له له زدن ، گرمای تولیدی را دفع نمایند .

له له زدن یک پاسخ عادی به گرما بوده و منحصرا به معنای وجود یک مشکل رفاهی در پرنده نمی باشد .

اما در صورت افزایش دما ، میزان له له زدن نیز افزایش خواهد یافت . درصورتی که تولید گرما از منطقه به اصطلاح (( بیشترین دفع گرما )) بیشتر شود ، چه در یک دوره زمانی کوتاه مدت ( استرس گرمایی حاد ) یا در یک دوره زمانی دراز مدت ( استرس گرمایی مزمن ) ، پرندگان تلف خواهند شد .

دمای بدن جوجه های گوشتی بایستی نزدیک به 41 درجه سانتی گراد ( 106 درجه فارنهایت ) باقی بماند . در صورتی که دمای بدن جوجه ها ، 4 درجه بیشتر از میزان یاد شده باشد ، پرنده ها تلف خواهند شد .این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که مشکلات آسایش پرندگان در محدوده میان (( دمای حیاتی بالا )) و (( حداکثر میزان دفع گرما )) و قبل از بروز تلفات روی خواهد داد .

کارگران سالنها بایستی از رفتارهای پرندگان آگاهی داشته و بدنبال نشانه های رنجش پرندگان باشند .

جدول موجود در انتهای این کتابچه ، جدول زمان بندی شده ایی از اتفاقات یک روز گرم در سالنهای پرورش طیور می باشد . در این جدول ، شما مشاهده خواهید نمود که چگونه استرس گرمایی بر آسایش طیور پرورشی تاثیرگذار خواهد بود .

 

دمای بدن چگونه تولید می شود ؟

گرما از طریق متابولیسم داخلی بدن تولید میشود که شامل نگهداری ، رشد و تولید تخم مرغ میباشد . عواملی چون وزن بدن ، نژاد و گونه ، میزان تولید ، میزان دریافت غذا ، کیفیت غذا ، میزان فعالیت و ... بر میزان گرمای تولیدی موثر میباشد .

 

منابع گرمای تولیدی دیگر ، در سالنهای پرورش طیور چیست ؟

به غیر از دمایی که تهویه ها در داخل سالن به گردش در می آورند ، گرما توسط سقف و دیوارها نیز اضافه میشوند . این درحالیست که بیشتر گرمای تولیدی بستر ، صرف تبخیر رطوبت آن و خشک نمودن بستر میشود . به هرحال در آب و هوای گرم ، بستر مرطوب سبب ناراحتی و عدم آسایش طیور پرورشی نسبت به بستر خشک خواهند شد .

گرمای تولیدی ، توسط سیستم روشنایی و موتورها ، بخش اندکی را در برابر گرمای تولیدی متابولیسم بدن ( بصورت عملی کمتر از یک درصد ) تشکیل میدهند . گرمای بدن را میتوان منبع غالب گرما در سالنهای پرورش دانست .

 

پرندگان چگونه گرما را دفع می کنند ؟

گرما به راههای مختلفی دفع میشوند . سه روش عادی دفع گرما در زیر فهرست شده اند :

ü     تشعشع : در صورتیکه سطوح اطراف پرنده ، دمای پائین تری داشته باشد و بالعکس ، گرما از راه تشعشع از بدن پرنده دفع خواهد شد . درصورتیکه دمای سقف و دیوارها بالا باشد ، گرما را به سطح بدن پرنده انتقال خواهند داد .

ü     جریان هوا : از دست دادن گرما ، همچنین میتواند از طریق افزایش جریان هوا در اطراف بدن گرم صورت پذیرد . فراهم نمودن حرکت هوا میتواند به این امر کمک نماید . این حرکت بایستی به اندازه ایی سرعت داشته باشد که هوای موجود در اطراف بدن را بخوبی جابه جا نماید .

ü     هدایت : در صورتی که یک سطح ، در تماس با سطح دیگری باشد ، گرما از یکی به دیگری انتقال می یابد . برای مثال ، در صورتی که پرنده بر روی بستری نشسته است که واجد دمای کمتری از بدن پرنده میباشد ، به هرحال ، بستر به سرعت به دمایی نزدیک به دمای بدن پرنده خواهد رسید .

در صورتیکه پرنده ، توانایی برقراری تعادل گرمایی با استفاده از یکی از سه روش فوق را نداشته باشد ( بالاتر از دمای حیاتی ) ، با استفاده از تبخیر و یا له له زدن به دفع گرما می پردازد .

ü     تبخیر : از آنجائیکه در پرندگان سیستم تعریق وجود ندارد ، له له زدن از درجه اهمیت بالایی در آب و هوای گرم برخوردار است . این عمل در صورتی موثر واقع خواهد شد که رطوبت سالن خیلی بالا نباشد . بنابراین شرایط گرم و مرطوب ، استرس بیشتری را به نسبت آب و هوای گرم و خشک خواهد شد .

 

گرما چگونه از سالن دفع می شود ؟

گرما از طریق هوای تحت تهویه و هدایت شده و همچنین دیوارها و سقف ( زمانیکه تحت تابش مستقیم نور خورشید نباشد ) دفع خواهد شد .

 

پرندگان چگونه به افزایش دما پاسخ می دهند ؟

پرندگان ممکن است درجهت تعادل گرمای بدن خود با محیط اطراف ، تغییراتی را در رفتارهای عادی خود ایجاد نمایند . پرندگان ممکن است :

ü     سعی در دوری نمودن از سایر پرندگان نمایند .

ü     به سمت سطوح خنک یا جریان هوا حرکت کنند .

ü     درجهت کاهش عایق بندی و مجاور سازی نواحی فاقد پر ، بالهای خود را از بدن دور نگاه داشته و به اصطلاح ، بال های خود را آویزان میکنند .

/ 2 نظر / 44 بازدید
سارا شکری

سلام دلبرکم سمین [گل] چه زیبا با قلم سوخته ات می نگاری عزیزکم. نوای عاشق سرمدی سرداده ام بیا وبنگر[گل] با اسیر عشق دختر عمو بروزم. باده توفیقت به جام سارا شکری[گل]

حسني

سلام ممنون از بابت اين مطلب موفق باشيد