نانو تکنولوژی درکشاورزی ودامپروری

چکیده:

نانوفناوری ازجمله علومی میباشد که طی چند سال گذشته به سرعت رشد کرده است.

این علم در سطوح اتمی،مولکولی وماکرومولکولی با طول تقریبی100- 1 نانومترقرارگرفته است.ودرزمینه های مختلف پیشرفت هایی را داشته است. یکی ازاین مواردنانوزیست فناوری است که به هنگام یک بیماری مولکولهای خاصی مانندپروتئینها یاهورمونها موردشناسایی قرارمی گیرند.برای پیداکردن این مولکولها معمولا ازپروئین های دیگری که آنتی بادی نامیده می شونداستفاده میکنند.که بدن آنها را به منظوردفاع خودش علیه آنچه که تشخیص نمیدهدبکارمی برد.میتوان آنتی بادی را نشاندار کردوبه هدفش متصل میشود، ومیتوان مکان پروتئین هدف(آنتی ژن) راتشخیص داد.نشانگرها میتوانند آنزیم های باشند که یک سوبسترا را به یک محصول بسیار رنگی تبدیل کند.مانند روش الیزا((ELISA

یکی دیگرسیستمهای آزادکننده دارواست.که اگردامی به یک بیماری خاص مبتلاشود،میتوان چندروزوحتی چندماه قبل،علائم نامحسوس بیماری راشناسایی کرد وقبل ازاینکه کل گله درگیرشود دامدار رابرای تصمیمات مدیریتی ومقابله با بیماری آگاه کردوهمچنین قابلیت تشخیص ودرمان عفونت،اختلالات تغذیه ای ومتابولیکی رادارا می باشد.

ترکیبات ضدمیکروبی دیگری است مانندنانوسیدکه حاوی نانونقره وبه صورت معلق در آب بوده وبرای ازبین بردن میکروبها قارچها وویروسها درسطوح مختلف مرغداری مورداستفاده قرارمی گیرد.

یکی ازاین نمونه ها پلیمرهای نانوسیداست که طیف وسیعی ازپلیمرها راشامل میشوندکه ازجمله آنها میتوان  PET ، PP ،PE ،LDPE  رانام برد.

ودراین پروژه سعی براین شده که علاوه برتوضیح این فناوری جدیدبه نمونه های کاربردی  درصنعت پرورش طیور اشاره شود.وهمچنان در صنعت بسته بندی گوشت  وکشتارگاه وصنایع غذایی پیشرفتهای چشمگیری داشته وچراکه ایران دراین چند سال اخیرتوانسته رتبه دوم را دراین زمینه دررشته های مختلف کسب کند.

واین پایان نیست نانوتازه آغازشده است....

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه :

 

بهتراست که درابتداچندتعریف داشته باشیم:

 

تکنولوژی که به معنای هنر یاعلم به کاربردن دانش علمی درحل مشکلات فنی است.

سانس که به معنای دانش یاسیستم علمی مربوط به شناخت جهان وپدیده های آن است.

نانو ساینس که دانش واقعی یامطالعات پایه ای درخصوص نظام هاومواددرمقیاس نانواست.

واماهدف ازتعاریف رسیدن به این موضوع که نانوتکنولوژی کاربردنانوساینس درطیف وسیعی ازفناوری های موجوداست که موادرادرسطح اتم هاومولکول هاکنترل ودستکاری می نماید.درعمل،واژه نانوتکنولوژی درمعنای گسترده ای به کاربرده میشودکه مفهوم نانوساینس رانیزدربرمیگیرد.

درواقع میتوان گفت نانوتکنولوژی یک علم یا رشته ای است که از چندین رشته با آرایه های متنوع و گوناگونی که شامل بحث های مختلفی از رشته های  مهندسی ، بیولوژی ، فیزیک و شیمی است،  تشکیل شده است. نانو ذرات از ده ها یا صدها اتم یا مولکول و با اندازه ها و مورفولوژی های مختلف (کریستالی ، کروی شکل ، سوزنی شکل و ...)ساخته شده است وقتی صحبت از ذرات نانومی شود ، ذراتی را شامل می شود که یک نانومتر یا یک میلیاردیوم متر را شامل می شود.این اندازه 18000 بار کوچکتر از قطر یک تار موی انسان است .در این راستا وقتی واژه نانوزیست فناوری مطرح می شود در حقیقت پژوهش و توسعه فناوری در سطح اتم و مولکول در اندازه هایی در حدود 1تا 100 نانومتر جهت دست یابی به درک اساسی از پدیده ها و مواد در مقیاس نانو ، ساخت و استفاده از ساختارها و وسایل و سامانه هایی می باشد که به دلیل اندازه های کوچک دارای ویژگی ها و عملکرد های جدید و متفاوت از خود ماده می باشند. این فناوری جدیدی بوده و آینده بسیار روشنی برای آن پیش بینی شده است و هدف از این رشته نوین در جهان استفاده هرچه کمتر از مواد اولیه و بهره برداری هرچه بیشتر و سالمتر از آن می باشد که  می تواند  تاثیر بسزایی در زمینه های پزشکی ، داروسازی، تولید انرژی ، منابع غذایی، کشاورزی، وسایط نقلیه، مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی داشته باشد اما پیامدهای ناخواسته یک فناوری جدید ممکن است بسیار زیاد وگسترده باشد و پیامدهای جهانی زیادی به همراه داشته باشد. از آنجایی‌کهفناوری نانو تمام زمینه‌ها از جمله تغییرات جوی، مسأله پیر شدن جمعیت، انرژی و ... را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، ممکن است ابزاری برای تروریست‌ها و سایر اقداماتخرابکارانه باشد، از طرفی بواسطه جوان بودن این تکنولوژی و فرآورده های آن همواره احساس خطر مصرف تولیدات نانویی از مخاطرات دانشمندان و مصرف کنندگان آن است لذا باید رهنمودهای جامعی جهت تدوین مقرارت و استانداردکردنتجاری‌سازی محصولات مبتنی بر فناوری نانو، قبل از تولید انبوه و بازاریابی آنها،ارائه شود این یک مسأله مهم است که سازمان‌ها و دولت‌های مختلف باید به آن توجهداشته باشند.

شناخت عناصرتشکیل دهنده ی این فناوری یکی از مواردی است که باید به آن دقت شود اگر کامل باشد دور اندیشی بر اساس آن ساده تر و دقیق تر خواهد بود .از جمله کشورهایی که در این زمینه پیشگام هستند ،ژاپن، آمریکا، چین،انگلستان وآلمان را میتوان نام برد. همچنین درآینده از دیدگاه اقتصادی، اقتصاد و بازار این علم با دیگر علوم متفاوت خواهد بود بطوریکه طی 10 تا 15 سال آینده (از سال 1998) بازده  فروش 300 میلیارد دلاری دنیا در صنعت نیمه هادی ، بازار 900 میلیارد دلاری  مدارهای مجتمع،بازار فروش 300 میلیارد دلاری کاتا لیست های نانو ساختاری،بازار 180 میلیارد دلاری صنا یع دارویی و بازار 20 میلیارد دلاری فیلترها در تسخیر بی چون و چرای محصولات نانومی باشد. همچنین استفاده از این فناوری در طی سال های فوق با کاهش 10% مصرف انرژی وکاهش آلودگی به میزان 20 میلیون تن کربن می انجامد و زندگی بشر را دگرگون خواهد کرد.

با توجه به گسترش و سابقه 36 ساله تکنولوژی نانو در جهان ، از حدود ده  سال قبل دانشمندان و پژوهشگران کشورمان موضوع نانوتکنولوژی را دنبال کردند و خوشبختانه از 5 سال پیش پیشرفت های بسیار خوبی را در این حوزه شاهد بودیم این مقوله در ابتدا حالت ترویجی و اطلاع رسانی داشته است اما امروزه محصولات نانو در داخل کشور به بازار آمده است، بطوریکه  ضمن ترویج و اطلاع رسانی گسترده بسیاری از پایان نامه های ارشد و دکتری در راستای توسعه

/ 1 نظر / 33 بازدید
محمد فراهانی

سلام.سعی کن روی مباحث کربردی بیشتر کار کنی.البته کاری که انجام دادی برای یه دانشجوی ترم دوم واقعا عالیه. محمد فراهانی. دانشجوی ارشد تغذیه دام دانشگاه آزاد واحد قائمشهر